1971 yılında İstanbul’da doğan Hakan Ertufan, 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümünü bitirmiştir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eğitimci Formasyon Sertifikası sonrasında İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Psikoloji Yüksek Lisansı ve Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uygulamalı Psikoloji Doktorası sahibidir.

Kariyerine Tetris Bilgisayar Sistemleri A.Ş bünyesinde ürün yöneticisi olarak başlayan Hakan Ertufan, Bayındır Sağlık Sistemleri’nde eğitim uzmanı, Közfezbank’da eğitim yetkilisi ve sonrasında Ant Eğitim ve Danışmanlık’da insan kaynakları ve eğitim müdürü olarak devam etmiştir. Doktora döneminde Eczacıbaşı Sağlık Hizmetleri’nde danışmanlık ve serbest zamanlı eğitmenlik yapmıştır.

Memorial Hastanesi’nde Şubat 2002 – Eylül 2005 döneminde insan kaynakları ve eğitim müdürü, kalite koordinatörü, insan kaynakları ve kalite koordinatörü görevlerinde bulunmuştur. Hakan Ertufan, 2001 yılından itibaren farklı kurum ve kuruluşlara İletişim Becerileri, Ekip Çalışması ve Kurumsal Aidiyet, Satışta Psikolojinin Gücü, Motivasyon ve Başarı, Stres Yönetimi, Tükenme Sendromu ve Sağlığı Koruma, Zaman Yönetimi gibi kişisel gelişim eğitimlerinin yanı sıra insan kaynakları ve beceri geliştirme alanlarında eğitim vermektedir. Kongrelerde ve medyada zaman zaman konuşmacı olarak yer almış ve yazılar yazmıştır. Halen Masters Training International bünyesinde eğitmenlik ve danışmanlık yapmakta ve 2010 yılında kurduğu ARA Psikoterapi merkezinde klinik psikolog olarak hizmet vermektedir.

Ölüm korkusu, ölüm riskli hastalar, kayıp, keder, yas psikolojisi alanında uluslararası ( Certified in Thanatology : Death, Dying, Bereavement ) sertifika sahibi olan Hakan Ertufan, 2000 yılında ölüm endişesi ve ölüm korkusu ölçeklerinin Türkiye uyarlamasını gerçekleştirmiştir.Türk Psikologlar Derneği, Bümed, ADEC ve Actor-I (Uluslararası Psikoloji Dernekleri) üyelikleri bulunmaktadır.